Narodowe Święto Grecji OXI

Opis wydarzenia:

Z okazji 25-lecia Województwa Dolnośląskiego – jako społeczność pochodzenia greckiego zamieszkała na tym terenie – chcemy się wpisać w uroczyste obchody utworzenia naszego województwa. To tutaj po 1949 r. osiadła największa – kilkunastotysięczna – grupa greckich emigrantów, tworząc kluby, towarzystwa i stowarzyszenia, kultywując swoje tradycje i zwyczaje. 

Największe Stowarzyszenie Greków w Polsce znajduje się na terenie Dolnego Śląska i skupia obywateli polskich pochodzenia greckiego, zamieszkałych głównie we Wrocławiu, Świdnicy, Wałbrzychu, Dzierżoniowie, Bielawie, Niemczy czy Ząbkowicach Śląskich.  

Jedno z dwóch najważniejszych świąt greckich zwane OXI (NIE) przypada 28 października 2023 r. – w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, zapraszając wszystkich chętnych na uroczyste spotkanie, podczas którego mówimy o historii, oglądamy zdjęcia i filmy, spożywamy greckie  potrawy i tańczymy tradycyjne tańce przy akompaniamencie greckiego zespołu muzycznego. Odbywają się również wystawy, wykłady i sympozja. 

Program Święta OXI: 

  •  Prelekcja – dr hab. Michał Hrisulidis „Geneza i przebieg kampanii zimowej w Grecji 1940-1941” 
  • Pokaz filmów i zdjęć z okresu wojny Grecko-Włoskiej 1940-1941.
  • Występ zespołu muzycznego Angelo Vangelisa.
  • Pokaz greckich tańców regionalnych w wykonaniu uczestników warsztatów tanecznych organizowanych w Świdnicy
  • Degustacja potraw kuchni greckiej.

Dlaczego warto?

Grecja uważana jest za kolebkę kultury europejskiej, chętnie odwiedzana przez turystów z Polski, ceniona między innymi za znakomitą kuchnię, wspaniałe plaże, otwartość i życzliwość ludzi, tradycyjną muzykę i tańce regionalne. Na Dolnym Śląsku mieszka najwięcej obywateli polskich pochodzenia greckiego, którzy skupieni w Stowarzyszeniu ODYSSEAS, pragną podzielić się z innymi tym wszystkim w trakcie obchodów Święta Grecji w ramach 25-lecia Województwa Dolnośląskiego.

Gdzie:

Hala Stulecia – Wrocławskie Centrum Kongresowe, Sala Wielofunkcyjna, ul. Wystawowa 1, 51-618 Wrocła

Kiedy:

28-29 października 2023 r.

obowiązują zapisy 

link do strony wydarzenia: https://www.facebook.com/profile.php?id=100072008512645